Rozsada w pojemnikach z recyklingu

Przygotowując się do tegorocznych wysiewów rozpisałam sobie listę zakupów. Były tam między innymi pojemniki do wysiewu nasion, ziemia, folia, nasiona. Zakupiłam nawet dwie mini szklarenki (koszt ok 13 zł). Bardzo dużo pojemników mam zachomikowanych z poprzednich lat ale część jest bardzo duża i nie mieści się na parapecie. Któregoś wieczoru mój tata przesłał mi link do Pinteresta i przepadłam. Od ilości pomysłów tam zamieszczonych można dostać zawrotów głowy. Wiele rozwiązań jest tak prostych, że aż trudno mi uwierzyć jak mogłam nigdy na nie nie wpaść. Okazało się, że na liście zakupów została tylko ziemia i nasiona. Przygotowanie własnej rozsady warzyw i kwiatów nie musi więc wymagać dużych nakładów. Wystarczy przyjrzeć się temu co na co dzień wyrzucamy do śmietnika.

  • pojemniki po owocach – np. kiwi
  • wytłoczki po jajkach
  • kubeczki po jogurtach, śmietanie itp.
  • butelki po wodzie – zarówno te 1,5 litrowe jak i 5 litrowe bańki świetnie sprawdzą się jak mini szklarnie.
  • rolki po papierze toaletowym
  • tacki po sushi czy innym jedzeniu na wynos

Wszystkie te śmieci możemy wykorzystać ponownie przedłużając ich życie. Poniżej pokażę moją rozsadę sałaty w wytłoczkach po jajkach, pojemnikach po kiwi, tacce po włoszczyźnie i sushi. Ciekawa jestem czy efekt będzie taki, jak na zdjęciach z Pinterst 🙂

  1. odcinamy pokrywkę  2. Wypełniamy ziemią

3. Pokrywka usztywni od spodu wytłoczkę

  4. Siejemy nasionka  5. Obficie podlewamy (część wody wchłonie wytłoczka). Pamiętajmy o ustawieniu wytłoczki na podstawce (u mnie tacka po sushi)

6. Owijamy folią spożywczą aby ograniczyć wysychanie ziemi. Pamiętamy o kontrolowaniu wilgoci i zraszaniu w miarę potrzeby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *